bridge g6bede6c1b 640Fraza „miasto na wodzie” wielu osobom przywodzi na myśl Wenecję. Jednak na kontynencie europejskim jest więcej takowych miejsc – podobnie atrakcyjnych, choć mniej popularnych. Kiedy duża część podróżnych odwiedza słynne apenińskie miasto, może korzystniej powędrować do nowego, o podobnie urokliwym rozmieszczeniu? Poczuć trochę tradycji i historii interesujących rejonów kontynentu.

Dawniej budowanie osad w pobliżu wody było częstą tendencją. Rozległa rzeka była bardzo dobrym zabezpieczeniem przed najeźdźcami. Poza tym z biegiem czasu i progresem wymiany handlowej stała się wygodnym traktem. Jednym z takowych miejsc jest Brugia. Obfitość kanałów dawniej była wykorzystywana do przewożenia towarów. Współcześnie podróżują po nich przede wszystkim zwiedzający, którzy podziwiają historyczne miasteczko z łódek.

Nie wszyscy wiedzą, iż słynny Amsterdam zlokalizowany jest na ponad 150 kanałach, wobec tego też zasługuje na miano wodnego miasta. Ozdobny w piękne budynki zachwyca także ciekawymi szlakami rowerowymi i nietuzinkowymi kafejkami. Stanowi istotny przybytek kulturalny i naukowy, ale też przemysłowy. Analogicznie jak Sztokholm, chociaż tenże położony jest na 14 wyspach. Miasto bez wątpienia zafascynuje entuzjastów czynnego wykorzystywania czasu oraz admiratorów sztuki. Jest tutaj albowiem bez liku muzeów do odwiedzenia .

venice gde00aa7e8 640Wielu sympatyków Francji odwiedza ją głównie zważywszy na Paryż. Aczkolwiek i tenże kraj ma śliczne miasteczko osadzone na wodzie. O tyle bardziej intrygujące, iż umiejscowione w pobliżu Alp. Annecy fascynuje ślicznymi zabytkami i uliczkami, jakie dane jest podziwiać w trakcie spaceru. Podażając w stronę wybrzeża godne zajrzenia jest Port Grimaud. Zrealizowane w minionym stuleciu z inicjatywy architekta Spoérry, który zdecydował stworzyć „francuską Wenecję”.

Budowane przez stulecia w pobliżu wody miasteczka olśniewają pięknem i historią. Zlokalizowane w różnorodnych zakątkach Europy posiadają też unikalne widoki natury. Mimo iż uwielbiana Wenecja jest bezsprzecznie wyjątkowa, warto nie zmierzać za tłumem i powędrować do innych miasteczek, w jakich niezastąpionym detalem scenerii są kanały i łódki.