zabytek14Wybierając się na wycieczkę lub urlop, zazwyczaj planujemy zwiedzanie. Podziwiamy przy tym nie tylko dzieła sztuki takie jak obrazy, ale i same budynki. Zachwyca nas kunszt architektów i budowniczych.

Pałace i dwory

To chyba najbardziej typowe budynki do zwiedzania. Piękne bryły, nietypowe zdobienia i bogactwo wyposażenie. Są świadectwem minionych czasów i pokazują, jaki gust mieli bogaci ludzie. Z drugiej strony dla wielu osób są inspiracją – dzisiaj też niektórzy próbują stawiać pałace.

Kamienice

Nieco inny typ budynków, mniej okazały, ale często równie piękny. Kamienice też były budowane przez bogatych ludzi i miały cieszyć oko. Wielkie mieszkania, płaskorzeźby na froncie – tu również jest na co popatrzeć. W dodatku kamienice są najbardziej użytkowe, wciąż można w nich mieszkać i zrobić sobie apartament w starym stylu.

zabytek13Skanseny

Czyli domy najbiedniejszych, wiejskie chałupy. One również mają swoich sympatyków, choć wydają się toporne i mało urodziwe. Ale sztuka ludowa też jest niezwykła. Warto zobaczyć choćby malowane chaty w Zalipiu. Ale wyposażenie – ręcznie tkane kapy czy haftowane obrazy. A moda na folk wraca, więc taki skansen może być prawdziwą kopalnią, jeśli chodzi o wyposażenie współczesnego domu.