cmentarz 03Temat przemijania od zarania dziejów mamił człowieka. Z tego powodu troszczono się o pełne poszanowania miejsce spoczynku dla zmarłych, a nekropolie są tego najlepszym oraz fizycznym odzwierciedleniem. Niżej krótka lista tych przyciągających najwięcej odwiedzających.

Najbardziej znane nekropolie w naszym kraju

W naszym kraju kremacja nie cieszy się wielką popularnością, trudno też znaleźć wszędzie krematorium. W związku z tym jesteśmy w stanie się pochwalić wieloma naprawdę interesującymi cmentarzami z tradycyjnymi nagrobkami albo mauzoleami. Wśród nich przede wszystkim warto wyszczególnić takie jak:

  • Cmentarz centralny w Szczecinie z charakterystyczną kaplicą,
  • Powązki w Warszawie - otwarty w XVIII wieku,
  • Cmentarz Stary w Łodzi z ogromną kaplicą,
  • Cmentarz Rakowicki w Krakowie, gdzie leży np. Ignacy Daszyński,
  • Cmenatrz Osobowicki, obok Zakładów Pogrzebowych (sprawdź informacje tutaj: https://www.styx.pl/zaklad-pogrzebowy-wroclaw-osobowice/)

Oczywiście to ledwo część polskich nekropolii wartych odwiedzania, jeżeli jest się pasjonatem architektury funeralnej, na pewno z prostotą można stworzyć pełniejszą listę nekropolii - mniej legendarnych, lecz równie klimatycznych w swoim bliskim otoczeniu.

Najpopularniejsze cmentarzyska na świecie

Jeżeli ekshumacja zwłok nie jest Tobie straszna, a organizacja pogrzebu intryguje - koniecznie poczytaj na temat kilku interesujących europejskich cmentarzy, o których dobrze dowiedzieć się znacznie więcej. Jednym z nich jest Cmentarz Pere-Lachaise w Paryżu, którego początek sięga dziewiętnastego stulecia. Odnajdują się tam naprawdę liczne zabytkowe grobowce. Panuje wspaniała aura tęsknoty. Więcej o organizacji pogrzebów, także we Wrocławiu znajdziesz na stronie: https://www.styx.pl/uslugi-pogrzebowe/

cmentarz 09Innym intrygującym cmentarzem jest rumuński cmentarz Sapanta - inaczej tak zwany Wesoły Cmentarz. Można tam odszukać urocze nagrobki w najróżniejszych kolorach, a jako że zmarli są tam tak radośnie przedstawieni, wolno się wyłącznie domyślać, że organizacja stypy trwała w równie beztroskiej aurze. Należałoby jeszcze wspomnieć o tym, że Piza nie wyłącznie ma własną krzywą wieżę, ale i ciekawe cmentarzysko, na którym pochowani są najbardziej zasłużeni pizańczycy. Będąc tam, bez jakiegokolwiek ale zwróć szczególną uwagę na średniowieczny krużganek, absolutnie wyjątkowy.