Ogromnie istotne wydaje się przyszykowanie auta do podróży na wakacje. Przede wszystkim, jak pragniemy się wybrać w górskie tereny. Do tego typu wyjazdów zawsze powinno się przyszykować w odrobinę inny sposób i jeżeli chodzi o nasz samochód jak i bagaże. Nieco w inny sposób będzie wyglądało również przygotowanie auta do podróży w zimie oraz w lecie.

Jeżeli planujemy wyjazd w góry latem, to tak naprawdę najistotniejsza rzecz to objętość bagażnika. Wyjazdy w góry posiadają to do siebie, że musimy wziąć trochę inny rodzaj ubrań niż np. nad morze. Bez wątpliwości dobrze jest śledzić aktualną pogodę na terenie do jakiego zmierzamy. W takim przypadku jesteśmy w stanie określić mniej więcej na co się nastawiać. 

Oczywiste jest, że w tereny górskie często potrzebujemy adekwatnego obuwia, aby mieć warunki by wchodzić na góry, natomiast też nie można zapomnieć obuwia na co dzień do zwyczajnego chodzenia po mieście. Zawsze wskazane jest mieć też cieplejsze ubrania na wysokie spacery. Wtedy niezwykle przydaje się bagażnik dachowy. W związku z tym możemy na spokojnie zapakować trochę więcej ubrań, a także nie będzie trzeba upychać wszystkiego w normalnym bagażniku.

Jeżeli wybieramy się w góry w zimie, to dobrze jest przemyśleć okoliczność, że mogą nam się przydać łańcuchy na koła - może to stanowić dla nas wybawienie jak będziemy musieli jeździć pod górę po zamarzniętej ulicy. Za każdym razem powinno się też podejrzeć przez kamerkę jakie w danej chwili panują warunki atmosferyczne na stoku, który wybraliśmy, żeby zweryfikować na co się przygotować, jakie są warunki narciarskie. Oczywiście mimo wszystko powinno się być przygotowanym na różne ewentualności. Bez wątpliwości bardzo istotne wydaje się również to, by wykonać przegląd auta nim wybierzemy się w trasę, bez tego nie powinniśmy organizować dalszych wyjazdów.